Daži ieteikumi Ziemassvētku vakaram

Ziemassvētki nenoliedzami ir lielisks laiks, kad sanākt kopā ar vismīļākajiem cilvēkiem, atpūsties un kā kārtīgam latvietim pienākas – kārtīgi paēst. Kā visiem zināms, īstos Ziemassvētkos uz galda jābūt vismaz 9 ēdieniem, un īstam latvietim tie visi noteikti ir jānogaršo. Nu tā, lai namamāte neapvainotos.  Pīrāgi  ar speķi, zirņi, vista vai zoss, cūkgaļa un štovēti kāposti ir diez gan smagi ēdieni, tapēc nav brīnums, ka pēc tādām vakariņām gribas palikt tur pat pie galda vai iekārtoties vēl ērtāk dīvānā. Bet nejau es jums teikšu, ka to visu nedrīkst ēst! Kā vienmēr, jāuzvar ir lieliskajam kompromisam. Kā lai ēd visus gardos Ziemassvētku ēdienus, lai pēc tam nejustos vainīgi un piekusuši no ēšanas? Man ir 5 ļoti vienkārši padomi!

  1. Pirms ķerties pie Ziemassvētku ēšanas un, iespējams, arī vīna vai kāda stiprāka dzēriena baudīšanas, izdzer glāzi ūdens. Ja galda klāšana ir Tavā ziņā, atceries uz galda uzlikt visiem pieejamu ūdens glāzi. To var papildināt ar citrona, apelsīna, gurķa šķēlītēm vai piparmētru, lai padarītu ūdeni garšīgāku un vizuāli pievilcīgāku. Arī bērni parasti, svētku steigā skraidīdami apkārt, dzer to, ko viņiem pasniedz, daudz neprātodami. Tapēc pirms pasniegt viņiem glāzi kolas, pārliecinies, ka bērns tiek arī pie glāzes ūdens.
  2. Ierastajām receptēm jau sen derētu pamainīt sastāvdaļas. Ne viss, kas nopērkams veikalos, ir tik pat veselīgs kā tad, kad senie latvieši šos ēdienus taisīja no pašu izaudzētām izejvielām. Varbūt Ziemassvētki ir tieši tas laiks, kad majonēzi uztaisīt pašam. Vai rosolam treknā krējuma vietā pielikt grieķu jogurtu. Ceptu kartupeļu vietā var izvēlēties dažādas cepeškrāsnī ceptas saknes, kas saturēs vairāk vitamīnu un minerālvielu. Un izvēloties gaļu, ja ir iespējams, labāk to nopirkt kvalitatīvu un zināmas izcelsmes.
  3. Ir vēl dažas pavisam vienkāršas lietas, ko varam darīt, lai Ziemassvētku ēdienus padarītu mazliet veselīgākus:
  • Mērces var ne tikai padarīt ēdienu garšīgāku, tās var pagatavot arī tā, lai tajās būtu arī organismam nepieciešamās uzturvielas. Klasiskajai krējuma mērcei var pievienot labi daudz ķiploka un zaļumus. Var arī pagatavot svaigās mērces – salsu vai pesto, lai mazliet atsvaidzinātu ierasto latviešu virtuvi ar jaunām garšām.
  • Lai arī mums tik ļoti mīļās garšvielas – sāls, pipari un lauru lapas – ir visiem ierastas un atrodamas katra latvieša virtuvē, der paeksperimentēt arī ar citām garšvielām. Dažādi zaļumi piešķirs ēdienam ne tikai garšu, bet arī nodrošinās vitamīnus un minerālvielas. Bet tādām garšvielām kā karijs un čili pipari ir arī augsta antioksidantu aktivitāte. Ja nepieciešams samazināt izmantoto sāls daudzumu, garšu var uzlabot tieši ar čili pipariem, melnajiem pipariem un citām asām garšvielām.
  • Un secīgi man jāpiebilst arī tas, ka ar gardu mērci un garšvielām jebkuru dārzeni var iebarot pat pārliecinātam gaļēdājam vīrietim. Tapēc gan svaigus, gan pagatavotus dārzeņus var pasniegt kopā ar kādu mērci, jo tieši dārzeņi ir tā pārtikas grupa, kura satur minerālvielas, antioksidantus un ir zemas kaloritātes.
  1. Ja zināms, ka vakarā neizbēgami būs izēšanās, tad no rīta un pa dienu, iespējams, vajadzētu ēst mazāk kā parasti. Bet pavisam neēst nebūtu ieteicams, ja badošanos jūsu organisms nepazīst. Tad, pienākot vakaram, varētu sekot pavisam neapstādināma izēšanās. Tad labāk pa dienu mieloties ar ko svaigu – no rīta apēst kādu augli, pusdienās salātus ar liesu gaļu vai zivīm. Jo skaidrs, ka vakarā tiks uzņemti gan cukuri, gan tauki visas dienas normā.
  2. Un galvenais ir atcerēties – pa vienu dienu resns neviens nav palicis. Tieši tapēc Ziemassvētkos galvenais ir justies labi – ieklausīties savā ķermenī, pavadīt laiku ar ģimeni un ēst ne tikai tradicionāli, bet arī veselīgi. Un nejusties slikti, ja ir apēstas vairāk kalorijas, kā būtu vajadzīgs. Galvenais ir nepierast pie pārmērīgā ēdiens daudzuma.

Lai visiem svētki izdevušies, mīļajiem vēderi pilni un lai svētkos sanāk ne tikai sēdēt, bet arī pakustēties – izejiet kopā pastaigā, sadaliet draudzīgi mājas darbus vai uztaisiet kopā pietupienus. Lai priecīgi!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s